Amanda Maier Röntgen, Född i Landskrona av Carl Eduard Maier och Elise Maier född Sjöbeck. Hon var kusin tilll Elis Wadsteins mostrar (mormors systerdotter).
Amanda Maier-Röntgen, född 20 februari 1853 i Landskrona, död 15 juli 1894 i Amsterdam, var en svensk violinist och tonsättare. Hon var Sveriges första kvinnliga utexaminerade musikdirektör.
Född i ett musikaliskt hem i Landskrona upptäcktes Amanda Maiers musikbegåvning tidigt. Den första undervisningen på violin och piano gavs av fadern, Carl Eduard Maier, som avlade musikdirektörsexamen 1852 och gav musiklektioner i den egna fastigheten "f.d. Westerströmska gården" i Landskrona. Han översatte också "Aloys Hennes piano-skola för hemmet" till svenska.
Vid 16 års ålder åkte Amanda Maier till Stockholm, där hon började studera vid Kungliga Musikkonservatoriet. Förutom huvudinstrumentet violin studerade hon även orgel, piano, cello, kompositions- och harmonilära. 1872 utexaminerades hon som den första svenska kvinnan med titeln musikdirektör.
Maier gav konserter som violinist i både Sverige och utomlands. 1873 fortsatte hon studierna som privatelev till konservatorierlärarna Carl Reinecke och Ernst Richter (komposition) i Leipzig och violin för Engelbert Röntgen, konsertmästare vid Gewandthausorchester i samma stad. Under denna tid komponerade hon en bl a sin violinsonat, en pianotrio och en violinkonsert som uruppfördes 1875 med henne själv som solist.
I Leipzig träffade hon den tysk-nederländske pianisten och tonsättaren Julius Röntgen, sin lärares son. De förlovade sig inofficiellt 1876 och officiellt 1879. I denna period genomförde Amanda Maier också flera omfattande turnéer, främst i Norden. Paret gifte sig i Landskrona 1880 och flyttade sedan till Amsterdam, där maken hade fått anställning. I samband med giftermålet upphörde Amandas offentliga framträdanden men paret ordnade med musikaliska salonger och musicerande med gräddan av Europas musikliv såsom Edvard Grieg, Anton Rubinstein, Joseph Joachim och Johannes Brahms.
År 1887 insjuknade Maier-Röntgen i lungsäcksinflammation. Den sista kompositionen blev en klaverkvartett på resa till Norge 1891, då de hälsade på gode vännen Edvard Grieg. Hennes Make Julius hjälpte hennes att skriva den eftersom hon samtidigt höll på att förlora synen och kunde inte se väl nog för att skriva. Trots att familjen reste runt i Europa för bättre luft, bl.a. Davos och Nice så hjälpte detta inte och Amanda dog hemma i Amsterdam juli 1894.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Amanda_Maier-R%C3%B6ntgen
https://aviolinslife.org/rontgen-family/