Ingeborg Maria Cornelia Holck, född 27 januari 1862 i Lund, död 1938 i Wiesbaden, Tyskland, var en svensk konstnär som lärde ut och arbetade med hantverk inom textil, keramik, läderplastik, måleri och snickeri. Hon var syster till Helene Holck.
Uppväxt
Ingeborg Holck var dotter till rektor Gustaf Andersson och Mary Helena Lindberg. Paret gifte sig i Göteborg 1860. Två år senare föddes Ingeborg, och året efter föddes hennes syster Helene. 1864 avled fadern Gustaf i cancer. Efternamnet Holck tog systrarna från äldre generationer tillbaka av släkt på faders sida. Syskonen växte upp i Lund som barn och flyttade därifrån senare efter 1879 för studier och arbete till bland annat Stockholm och Göteborg. De gjorde också kortare vistelser utomlands för olika ändamål. Efter 1903 återvände systrarna till Lund igen.
Utbildning
Ingeborg var elev på Konstakademien (kungliga akademien för de fria konsterna) i Stockholm från 1883–1888 och fortsatte därefter sina studier på Les Gobelins i Paris och senare i London. Ingeborg studerade också mönsterritning, måleri av keramik och porslin, akvarellkonst men hade en tydligare inriktning mot textilhantverk än vad Helene hade.
Yrkesliv
Ingeborg deltog i utställningar för Konstföreningen för södra Sverige 1888–1889, sammantaget för utställningar i Stockholm, Göteborg, Vadstena, Helsingborg, Karlstad och Jönköping med flera. Hon presenterade arbeten som egna akvareller, mönsterritningar, bonader och textilkonst. 1902 var hon representerad med en väggbonad för Nordiska museets utställning ”Vävda tapeter”.
Engagemang och donationer
När de båda systrarna återvänder till Lund 1903 engagerar de sig i den Kulturhistoriska föreningen för Södra Sverige. De visar ett upp ett brinnande intresse att främja konstslöjden och speciellt uppmärksamma kvinnans deltagande i den. De startar upp en fond i deras namn, ”Helene och Ingeborg Holcks fond” som ska användas för Konsthögskolan till stipendier för kvinnliga elever. Ingeborg testamenterar också 5 000 kronor att tillfalla Kulturhistoriska föreningen med önskemål att användas för dess vävskola.
Förutom de pengar som doneras överlämnas också en större samling föremål över till Kulturen i Lund. Göteborgs Stadsmuseum får också mottaga diverse föremål av systrarna Holck till deras samlingar, i form av dräkter, vävnader, keramik med mera. ( för sök. av saml. se extern länk[6] ) Det doneras en del föremål under systrarnas levnadstid , men den större samlingen kommer efter 1939 från dödsboet i Lund. Föremålen är dels egengjort hantverk, interiörer från deras bohag (ärvt eller förvärvat), men också andra föremål som till exempel skulpturer med religionshistoriskt värde som Ingeborg samlat in och köpt under hennes resor till Bali, Tibet, Indien och Kina. Ingeborg avlider under en av hennes resor i staden Wiesbaden.
; Ingeborg Holck var en svensk konstnär som lärde ut och arbetade med hantverk inom bl.a. textil och keramik. Ineborg var syster till Helene Holck, även hon konstnär och de delade bostad och yrkesliv. Ingeborg och Helene Holck var döttrar till rektor Gustaf Andersson och Mary Helena Lindberg. Paret gifte sig i Göteborg 1860. 1864 avled fadern Gustaf i cancer. Syskonen växte upp i Lund som barn men flyttade därifrån efter 1879 för studier och arbete till bland annat Stockholm och Göteborg. Ingeborg var elev på Konstakademien i Stockholm 1883-1888 och fortsatte därefter sina studier på Les Gobelins i Paris och senare i London. Ingeborg studerade även mönsterritning och måleri men hade en tydligare inriktning mot textilhantverk än vad systern Helene hade. Båda systrarna arbetade 1887-1891 som lärarinnor på Konstindustriskolan i Göteborg. Ingeborg Holck deltog i utställningar för Konstföreningen för södra Sverige 1888-1889 och tillsammans med sin syster deltog de i Hantverksutställningen i Göteborg 1891, detta finns omnämt i dagstidningar vid den tiden.1892 flyttade de till Stockholm för att öppna en ateljé för konsthantverk tillsammans. 1903 återvände systrarna till Lund och då engagerar de sig i den Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige och de arbetar för att främja konstslöjden och då främst kvinnans deltagande. De startar även en fond i deras namn, "Helene och Ingeborg Holcks fond" som ska användas för Konsthögskolan till stipendier till kvinnliga elever. Dessutom skänker systrarna en större samling kulturhistoriska föremål till Kulturen i Lund och till Göteborgs stadsmuseum. EAv det som skänks till Göteborgs stadsmuseum kommer en stor del in 1918, dvs under deras levnadstid och av det är det mesta historiska dräktföremål. Dessutom doneras ett antal föremål av dödsboet i Lund 1939 och det består i huvudsak av olika hushålls- och inredningsföremål och kan antas komma från deras hem. Ingeborg avlider under en av hennes resor i staden Wiesbaden.
I folkräkningen år 1900 är hon registrerad som boende med sin syster Helene Holck i en bostad i Hedvig Eleonora församling i Stockholm. Hon har i samma folkräkning titeln Mönsterriterska.
https://samlingar.goteborgsstadsmuseum.se/carlotta/web/object/157965/REFERENCES/340;jsessionid=RpB-vTDjiP1CkvSwY-HuxlH7d5d06jErPvi3OOgf.s002iw39