logo

Carlotta - the museum database

4065-2020 :: skulptur

Object description

Verket ingår i en serie som heter Male Nude, som är en del av mitt undersökande av ”den manliga modernisten”.

I Male Nude ingår (hittills) 5 bronser av män i passiva positioner. Här ser vi en man ligga ned på magen med fötterna riktade uppåt. En position som främst förknippas med kvinnor.

Sakord
skulptur
Inventarienummer
4065-2020
Antal ingående delar
1
Titel - Verkets
Male Nude (nr 4)
Motivkategori
mansporträtt
OCM
302; 53
Motivord
nakenmodell; nakenstudie
Svenska ämnesord
kroppsspråket; modeller
Företagsnamn - Tillverkning
Maiale Konstgjuteri
Tidpunkt - Tillverkning
2019
Gruppering
Konst
Företagsnamn - Rättighetsinnehavare
Publiceringsrätt KM [Diarenr]
Personnamn - Konstnär
Carlsson, Linnea
Tidpunkt - Födelse
1976
Yrke
konstnär
Materialkategori
metall; trä
Material
brons; ek
Längd
41,5 cm [bottenplatta]
Höjd
22 cm
Bredd
17 cm [bottenplatta]
Beskrivning

Verket ingår i en serie som heter Male Nude, som är en del av mitt undersökande av ”den manliga modernisten”.

I Male Nude ingår (hittills) 5 bronser av män i passiva positioner. Här ser vi en man ligga ned på magen med fötterna riktade uppåt. En position som främst förknippas med kvinnor.

Historik
Bronsskulpturen Male Nude (nr 4), 2019, som tillhör projektet med samma namn. I projektet studerar Carlsson den offentliga konsten och de poser män och kvinnor vanligtvis har avbildats i. Vi ser sällan skulpturer av namngivna kvinnor i aktiva positioner i våra offentliga rum, lika sällan som män avbildas anonyma och passiva. Genom att avbilda nakna män i det som vi idag uppfattar som typiska kvinnliga poser undersöker Carlsson vår inlärda förståelse om vad som är kvinnligt och manligt, och belyser hur detta också är något som kan skifta över tid och se olika ut i olika kulturer.;

Jag ville utforska hur vi ser på en traditionellt gjord brons av en anonym naken man i passiv position. Det enda som skiljer från de otaliga traditionella skulpturer av nakna människor vi sett i hundratals år är just könet på modellen i kombination med passiv position. ”Passiv position” har jag efter observationer av mänskliga representation i skulptur definierat som: avslappnad muskulatur, blicken snett nedåt, huvudet något lutat, vilande läge - ser inte ut att vara på väg någonstans, och om stående så i passiv kontrapost. ”Passiv kontrapost” innebär att knät på det avslappnade benet är riktat snett inåt mot kroppen, medan det i aktiv kontrapost är riktat snett utåt. Passiv kontrapost ses oftast bara på skulpturer av kvinnor (frånsett vissa avbildningar av Apollon).

Aktiv position innebär spänd muskulatur, stabil symmetrisk hållning av kroppen eller en tydlig riktning framåt i kroppshållningen, blicken rakt fram eller snett uppåt.

Min erfarenhet är att det blir en reaktion hos många som ser skulpturerna, och att det får många att fundera på sin egen reaktion. Många av bronserna som ingick i min inventering är producerade mellan 1920 och 1940. Mycket har hänt vad gäller kvinnors ställning i samhället sedan dess. Men skulpturerna är en stor del av vårt kulturella arv och kan visa på hur skiktat samhället är. De undre, av samtida tankar opåverkade lagren finns även inuti oss som mentala bilder, eller arketyper om man så vill.

Samtidiga förvärv
4063-4065--2020, 4587-2021
Tidpunkt - Förvärv till museet
2020
Förvärvsomständigheter - Till museet
inköp [med medel från Peter Bergebdorffs fond]
Företagsnamn - Förvärvat från
Carlsson, Linnea
Tidpunkt - Födelse
1976
Yrke
konstnär
Teknik konst
gjuten med cire perdu-teknik; patinerad brons

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.