Gift med kammarherren Georges von Dardel; Isabel föddes i Göteborg 1870 och hette Keiller i flicknamn. Hon kom från en välbärgad familj. Det var hennes farfar Alexander Keiller som grundade Götaverken. Porträttet är målat 1910 i Berlin, samma år som hon gifte sig med kammarherre George von Dardel. Möjligen kom målningen till i samband med bröllopet. Isabel poserar stolt iförd en elegant spetsklänning i svart och vitt. Hon var en modern kvinna som var konstnärligt lagd och skulpterade möbler i trä. Hon var också före sin tid på andra vis då hon var en intresserad bilist och själv körde sin egen bil – en elegant Pontiac.
Paret Dardel bodde på villa Thalassa, vilket betyder ”mot havet”, i Helsingborg. George hade själv låtit bygga villan och hade ställt stora krav på både huset och läget för huset. Paret fick inte några gemensamma barn, men George var änkling sedan 1904 och hade tre barn från ett tidigare äktenskap.
Georges far var den kände konstnären, hovmannen och ordföranden i konstakademin Fritz von Dardel. Sonen ärvde den konstnärliga ådran, så hemmet skulle uppfylla alla krav på konstnärlig skönhet. Därför valde han att bygga huset i naturskön omgivning uppe på landborgen bortom Pålsjö slott. Här bodde Isabel fram till sin död 1934. George dog året innan 1933