5-13
::
vävstol

- Object description
Vävstol för vassmattor. Tillverkad i trä, metall och vass. Underredet bestående av fotställ, bock, i trä. På underredet är monterat rektangulär, upprättstående vävram i trä. Den övre träribban i ramen är flyttbar i höjdled genom att den kan fästas i 8 olika hål i de vertikalt löpande träribborna i vävramen. Den flyttbara träribban " låses " med grövre metalltråd som är böjd i ena änden, löper genom en träspole och fästs med muttrar på baksidan. På ramen sitter en halvfärdig vassmatta, bestående av "förflätade"
band av vass som i sin tur vävs till färdig produkt. Banden löper mellan dels 2 vertikala grövre metallstänger och dels 16 träpluggar ( 8 på den övre ramen och 8 på den undre ramen ).
Anm. Enl. accessionskatalogen har vävstolen köpts in av säljaren på auktion vid Allerums arbetsinrättning den 9/1 1913 och
" Den har för några år sedan varit i användning ". Dvs några år innan 1913.
Vävstolen är förutom inventarienumret märkt " Allerum Lu. ". Notering i katalogen i blyerts "Ryggåsstugen 1967".(Holmagården)
Leave a comment
You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.