logo

Carlotta - the museum database

2055-2015 :: form, pressform, stans

Object description
Pressform och stans i tre delar, av metall och trä. Består av stans [a], samt pressformsbotten [b] och -ovandel [c]. Formen föreställer ett blad.
Sakord
form; pressform; stans
Inventarienummer
2055-2015
Antal delobjekt
3
Arkivreferens
se bilaga till inv.nr. 1814-2008
Motivkategori
växter
OCM
286 [möjligt]; 289; 415; 442; 764 [tveksamt]
Motivord
blad; växt
Klassifikation:NM
formar; hantverk och industri; livets högtider; begravning; dekorationer
Svenska ämnesord
utsmyckning och dekoration; tillverkningsindustri; partihandel
Gruppering
Kultur
Materialkategori
metall; trä; textil
Beskrivning
Pressform och stans i tre delar, av metall och trä. Består av stans [a], samt pressformsbotten [b] och -ovandel [c]. Formen föreställer ett blad.
Funktion
Har möjligen använts för tillverkning av konstgjorda blommor till begravningsbranschen. I en artikel i tidskriften Hemslöjden 1991/4 står också beskrivet hur samma typ av formar har använts för tillverkning av tygblommor till exempelvis dräkter och hattar.
Historik
Denna och ytterligare ett stort antal liknande formar kom in samtidigt till museet, tillsammans med en mängd pappersmaterial, kataloger och färgämnen. De kommer från firman AB Larsson & Christoffersson, som bildades år 1899 av Carl E. Larsson och Nils Christoffersson. Firman ägnade sig åt grossistverksamhet i bland annat begravningsbranschen, där de tillverkade och sålde konstgjorda blommor till kistdekorationer. Verksamheten utvecklades under tidigt 1900-tal och utökades med annan dekorationsproduktion. Verksamheten lades ned år 1954. Föremålen skänktes sannolikt samtidigt den 6 maj år 1974 av Bengt Larsson i Örkelljunga.; Vid inventering av magasin under 2014-2015 hittades en mängd omärkta föremål ur äldre samlingar. Dessa har märkts in under år 2015.
Källuppgifter
Hemslöjden 1991/4
Företagsnamn - Användning
AB Larsson & Christoffersson
Källor - http
www.signaturer.se
Samtidiga förvärv
1814-2008; 2055--2200-2015; 2210--2310-2015; 3001--3187-2015
Tidpunkt - Förvärv till museet
1974-05-06 [sannolikt]
Förvärvsomständigheter - Till museet
gåva [sannolikt]
Personnamn - Förvärvat från
Larsson, Bengt Örkelljunga [sannolikt]

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.