Tönnes Tönnessen tillhörde en gammal sjömanssläkt från Mölle. I unga år prövade han själv sjömannens yrke och seglade med fadern i dennes båtar. Han trivdes emellertid inte med sjölivet utan började istället lära fotografens yrke på Rubes ateljé i Mölle och Höganäs. Senare kom han till Halmstad, där han stannade några år för att därpå få anställning i Hälsingborg hos Almquist & Cöster. År 1926 öppnade han egen firma, som han drev vid sin bortgång.
Tönnes Tönnessen var en mångsidig fotograf och dokumenterade sin skicklighet på olika områden. Under en lång följd av år svarade han för Teaterns alla tagningar och kom då i intim kontakt med skådespelarna med vilka han trivdes väl, liksom han gärna sökte kontakt med stadens och bygdens målare. Dessa anlitade honom i stor utsträckning för reproduktionsfotografering, och även för Hälsingborgs Museum har han utfört mycket fotografiskt arbete.
Vid sidan av sitt yrke var konst och friluftsliv hans intresse. Han var själv en skicklig tecknare och undervisade i teckning inom Hemgårdar och sedan Fritidsrörelsen.
(ur HD 1951-10-10)