logo

Carlotta - the museum database

5025-2009 :: linjal

Object description
En metal tumstock, mått längd är 30 cm (+1,5 %). Vänster ände är rak, höger är rundad och har ett hål, till för att hänga upp linjalen på en krok eller liknande. Över och under sifforna är linjalen indelad i milliter stora streck. Backsidan är tom, men repad och har fläckar av lim. Även framsidan har fläckar av lim.
Sakord
linjal
Inventarienummer
5025-2009
OCM
322; 326; 335; 396; 80; 804
Klassifikation:NM
hantverk och industri; verktyg; längdmått; hantverk
Tidpunkt - Tillverkning
1900-tal
Företagsnamn - Tillverkning
AB Westin & Backlund
Gruppering
Kultur
Signering, påskrift, stämpling
Aktiebolaget Westin & Backlund [tryckt vid ena änden]; Kryptmått 1½ % [tryckt på linjalens vänstra ände]; Meter [tryckt vid vänster ände]; 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 [tryckt på linjalen]
Materialkategori
metall
Material
järn [osäkert]
Längd
33 cm
Bredd
2,7 cm
Beskrivning
En metal tumstock, mått längd är 30 cm (+1,5 %). Vänster ände är rak, höger är rundad och har ett hål, till för att hänga upp linjalen på en krok eller liknande. Över och under sifforna är linjalen indelad i milliter stora streck. Backsidan är tom, men repad och har fläckar av lim. Även framsidan har fläckar av lim.
Historik

En speciell tumstock, med kryptmått 1,5 %.

På varvet hade man två speciella tumstockar, en som var 1% längre än vanligt och en var 1,5 % längre. Det var så att modellerna alltid gjordes något större (1 % vid tillverkning av delar i gjutjärn och 1,5% vid tillverkning i stål) eftersom smält, het metall är större än kall metall.

Tore berättade att Helsingborgs Varv då han började där (1930-tal) var en stor arbetsplats där många yrkeskategorier fanns representerade. På första våningen arbetade timmermännen, på andra våningen modellsnickarna och på tredje våningen arbetade inredarna.

Alla maskindelar som skulle gjutas tillverkades först i trä. Därefter skickades de till gjuteriet och sen vidare till maskinhallen för bearbetning: slipning, borrning och fräsning. Det var väldigt mycket väsen på arbetsplatsen och nästan varje rast la sig Tore på hyvelbänken och sov 20 minuter. Allt oväsen har skadat hans hörsel och när vi ses har han hörapparat i båda öronen.

Om hyvlarna berättade Tore att när man fick plats som lärling så sparade företaget 2 öre av timlönen tills man var färdig. Då fick man pengarna att handla verktyg för. När en arbetare dog brukade änkan auktionera ut verktygen.

Företagsnamn - Användning
Helsingborgs Varfs AB
Samtidiga förvärv
7305-2008, 5000-2009--5025-2009.
Tidpunkt - Förvärv till museet
2008-05-19
Förvärvsomständigheter - Till museet
gåva
Personnamn - Förvärvat från
Holmberg, Tore
Tidpunkt - Födelse
1922-02-09
Yrke
snickare, modellsnickare
Utställning
På gränsen, 2012-04-27--2023-04-10, Dunkers kulturhus
Presentationstext
Hyvlar och tumstock Hyvlar och tumstock, skänkta av Tore Holmberg, finsnickare på Helsingborgs Varv 1938–69. Hans far och fyra bröder arbetade också där. Alla maskindelar som skulle gjutas på varvet tillverkades först i trä. Därefter skickades de till gjuteriet och sen vidare till maskinhallen för slipning, borrning och fräsning. Signaturen S.D. står för Sigfrid Dahlbom. [på gränsen]

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.